Əhaliyə XƏBƏRDARLIQ - Yaz havası BAŞA ÇATIR, yaxın günlərdə Bakı buz kəsəcək
Son günlər Bakıda və ümumilikdə ölkə ərazisində müşahidə olunan qeyri-adi mülayim hava sakinlərdə yaz ab-havası yaradıb. Fevral ayının ortasında gündüz temperaturun 15–20 °C-yə qədər yüksəlməsi iqlim normasından xeyli yüksək göstərici kimi qiymətləndirilir və paytaxtda parklar, bulvar və mərkəzi küçələrdə canlanma hiss olunur.
Fevral Azərbaycanda qış fəslinə aid edilir və çoxillik meteoroloji müşahidələrə əsasən Bakıda orta gündüz temperaturu təxminən 7–9 °C, gecə saatlarında isə 3–5 °C intervalında dəyişir. Bəzən paytaxt və regionlarda qar və sulu qar halları da qeydə alınır. Bu baxımdan hazırkı isti hava dalğası mövsümi norma ilə müqayisədə fərqli mənzərə yaradır.
Beynəlxalq meteoroloji platformaların uzunmüddətli proqnozlarına əsasən, yaxın günlərdə ölkə ərazisində temperaturun tədricən enməsi ehtimalı var. Sinoptiklər bildirirlər ki, fevralın sonuna doğru daha sərin hava kütlələrinin bölgəyə daxil olması gözlənilir. Nəticədə gündüz temperaturunda bir neçə dərəcə azalma, gecə saatlarında isə daha kəskin sərinləşmə müşahidə oluna bilər.
Eyni zamanda hava şəraitinin dəyişkən keçəcəyi proqnozlaşdırılır. Ayrı-ayrı günlərdə küləyin güclənməsi, qısamüddətli yağış, dağlıq və yüksək ərazilərdə isə yağıntı ehtimalı istisna edilmir. Paytaxt və Abşeron yarımadasında əsasən yağmursuz hava üstünlük təşkil etsə də, arabir buludluluq və şimal küləyinin aktivləşməsi mümkündür.
Ekspertlərin fikrincə, fevral ayında bu cür qısa müddətli istiləşmələr nadir hadisə deyil və adətən müvəqqəti xarakter daşıyır. İqlim proseslərinin dinamikası göstərir ki, yazı xatırladan hava şəraiti qışın tam başa çatması anlamına gəlmir və ayın sonuna qədər temperatur dalğalanmaları davam edə bilər.
Beləliklə, hazırda müşahidə olunan yaz ab-havası bir neçə gün də davam etsə də, fevralın sonuna doğru daha sərin və dəyişkən hava şəraitinə keçid ehtimalı yüksək qiymətləndirilir